воскресенье, 24 февраля 2019 г.

Як можна запобігти зникненню видів, зберегти біорізноманіття

    


Необхідно створити реєстр видів, які необхідно охороняти (в межах області, в межах України, в межах Європи…). Для кожної територіальної одиниці створюються такі переліки, які ми називаємо Червона книга. Види, що туди занесені підлягають цілковитій охороні. А охороняти у нас є що. Адже Україна має 35% європейського біорізноманіття, або понад 45 000 видів тварин. До останнього (третього) видання Червоної книги України занесено занесено 542 види тварин: ссавців – 68, птахів – 87, плазунів – 11, земноводних – 8, риб – 69…





Заповідники та національні природні парки

Охорона зникаючих видів нерозривно пов’язана з охороною місць їхнього поширення та екосистем, до складу яких вони входять. Для цього створюються спеціальні заповідні території. У світі вже є понад 40 000 таких територій. В Україні до заповідних територій належать: біосферні заповідники (4 – Асканія-Нова, Карпатський, Чорноморський, Дунайський), державні заповідники (понад 20 – Канівський, Медобори, Розточчя, Поліський, Рівненський, Кримський…), національні природні парки (понад 20 – Подільські Товтри, Шацький, Карпатський, Синевір, Азово-Сивашський, Гранітно-степове Побужжя…), зоологічні заказники державного значення та інші. (дивись додаток). На кожній з цих територій охороняються певні рідкісні види та місця їх проживання.


З метою раціонального використання тваринного світу в Україні створені заповідно-мисливські господарства. Тут створюються умови для розмноження мисливських видів тварин та проводиться спортивне полювання.

Для впорядкування порядку полювання існують нормативні документи на терміни і норми добування певних мисливських видів тварин. Ці нормативні акти поновлюються щороку, враховуючи чисельність тих чи інших видів.
Таблиця: ЗАПОВІДНИКИ  УКРАЇНИ

НАЗВА
ЗАПОВІДНИКА 
РОЗТАШУВАННЯ
1
Асканія-Нова
 Херсонська обл
2
Чорноморський
Херсонська обл.
3
Карпатський
Закарпатська обл.
4
Дунайський
Одеська обл
5
 Черемиський
Волинська обл.
6
Кримський
Кримська АР
7
Канівський
Черкаська обл..
8
Український степовий
Донецька обл..
9
Луганський
Луганська обл..
10
Поліський
Житомирська обл..
11
Ялтинський гірсько-лісовий
Кримська АР
12
Мис Мартьян
Кримська АР
13
Карадазький
Кримська АР
14
Розточчя
Львівська обл..
15
Медобори
Тернопільська обл..
16
Дніпровсько-Орільський
Дніпропетровська обл..
17
Єланецький степ
Миколаївська обл..
18
Горгани
Івано-Франківська обл..
19
Казантипський
Кримська АР
20
Опукський
Кримська АР
21
Рівненський
Рівненська обл..

Формування тваринного світу


Тваринному світу України властива значна різноманітність — понад 44800 видів тварин (з урахуванням акваторії морів), у тому числі 100 видів ссавців, понад 30 — птахів, близько 270 — риб, 20 — плазунів, 17 — земноводних, понад 26 тисяч — безхребетних.

Природоохоронні документи


Природоохоронні  документи

Закон України „Про охорону навколишнього природного середовища”;
Водний кодекс України;

Закон України „Про тваринний світ”;
Лісовий кодекс України;

Закон України „Про рослинний світ”;
Земельний кодекс України;

Закон України „Про Червону книгу України”;
Кодекс „Про надра”;

Закон України „Про природно-заповідний фонд України”;
Конституція України
Закон України “Про Загальнодержавну програму формування національної екологічної мережі України на 2000-2015 роки”
Конвенція про охорону біологічного різноманіття;



Вже набридли ці мурахи.
Також, мухи і клопи.
От якби вони всі зникли,
Чи лишився б жити ти?
                              
Поява на Землі людини позначилася її впливом на природні угруповання організмів. Цей вплив стає відчутнішим зі зростанням населення планети, розвитком промисловості та сільського господарства. У процесі господарської діяльності людина вирубує ліси, осушує водойми, розорює цілинні степи, забруднює навколишнє середовище, знищує тварин.
Така діяльність вплинула на різноманітність тварин поширених на планеті. У більшості видів тварин знизилась чисельність, а деякі просто зникли. Так, з 1600 року у світі зникло понад 100 видів ссавців, 140 видів птахів і т.д. За цей час в Україні зникли: кулани, сайгаки, тури, тарпани, соболі, росомахи, деякі види осетрових. Перестали гніздуватись: степові орли, бородачі, стерв'ятники, савка, середній кульон та деякі інші види птахів.
Щоб змінити цю загрозливу ситуацію на планеті необхідно перейти від мислення „споживача” до „екологічного” мислення (Програма Стійкого розвитку). А для цього необхідно виховувати екологічну культуру поведінки людини ще з раннього дитинства. Екологічне виховання повинно бути безперервним (дитсадок-школа-ВУЗ-виробництво). Необхідно заохочувати дітей до активної природоохоронної роботи, участі у роботі природоохоронних організацій, до бережливого ставлення до всього живого. 

Поширення тварин


Найбагатший тваринний світ в Україні нині у лісових масивах Полісся та Карпат. У лісових хащах водяться лось, козуля, дика свиня, благородний олень, білка, лісова куниця, лісова соня, бобер, чорний тхір, рись, лісовий кіт.











Трапляються бурі ведмеді, зубри, вовки. У лісах також багато птахів (тетереви, глухарі, рябчики, деркачі, шпаки, синиці, дикі голуби, кулики), а також лісових мишей і кротів, поширені плазуни — вужі, гадюки, ящірки.

На узліссях та галявинах у глибині лісу часто оселяються лисиця, ласка, борсук, польова миша, їжак, заєць-русак, кріт; на ланах — ховрахи, хом'яки, великий  тушканчик; у дуплах і печерах, на горищах — нічниці, кажани.


У південній, степовій, частині України переважають невеликі, часто землерийні тварини — полівки, сірий ховрах, степовий тхір, дикий кролик, сірий хом'ячок тощо. У південно-східній частині країни з'являються лисиця-корсак, вухастий їжак, тхір-перев'язка, бабак, а серед птахів зустрічаються перепілка, жайворонок, сіра куріпка, зрідка — стрепет і дрохва.

Доволі своєрідний тваринний світ Азово-Чорноморського узбережжя. Поширеними є чайки, чаплі,  норці, хитавиці, сріблясті мартини, сірі гусаки, пелікани, лебеді-шипуни, а на заповідних ділянках зустрічаються акліматизовані звичайні й плямисті олені, фазани, ондатри тощо.





Тваринні ресурси


          Тваринний світ відіграє надзвичайно важливу роль у природі. Вони беруть участь у ґрунтоутворенні, розмноженню рослин, очищують воду. Тварини також мають дуже велике значення у житті людини.




Охорона і відновлення тваринного світу


           

         В Україні багато видів степових тварин стали рідкісними, а деякі зникли або перебувають на межі зникнення (наприклад, степовий орел, стрепет, дрохва, степовий журавель).
          Нині виникла нагальна потреба в охороні й збереженні багатьох видів тварин, що зникають з території країни, шляхом створення заказників, заповідників, національних парків.



Початок нашого дослідження

     
 Наша група досліджує проблему "Охорона тварин рідного краю".
Метою та завданням нашого дослідження є - усвідомлення необхідності вивчати та оберігати тваринний світ; визначення причини зникнення тварин; поширення знань про Червону книгу та виховання бережного ставлення до тварин.
     Щоб досягти результату ми склали план:
      1. Вже набридли ці мурахи.
Також, мухи і клопи.
От якби вони всі зникли,
Чи лишився б жити ти?
2. Як можна запобігти зникненню видів, зберегти біорізноманіття
3.Заповідники та національні природні парки
4. Природоохоронні документи
5.Формування тваринного світу
6. Поширення тварин
7. Тваринні ресурси
8. Охорона і відновлення тваринного світу
9. Вплив екології та навколишнього середовища на фауну
10.  Екологічна казка
11. Зробити висновок

Вплив екології та навколишнього середовища на фауну


Тваринний світ так як і люди потерпають від недоліків екології та забрудненого оточення. Фауну також дуже уразив вибух Чорнобильської АЕС. Після цієї катастрофи тварини почали мутувати.

Казка



Висновок


  • Тваринний світ формувався протягом багатьох тисячоліть. 
  • Різні види фауни України поширені по її території      нерівномірно. 
  • Тварини мають не аби яке значення для природи та людей. 
  • Під впливом господарської діяльності людини тваринний світ збіднюється, багато видів тварин зникають або стають рідкісними, тому вони потребують охорони.
Давай будемо природу берегти!

Я метелика не скривджу, хай летить.   І ялинку не зрубаю, хай стоїть. Не затопчу мурашинку, хай повзе. Не зламаю з дуба гілку, хай росте. Не впущу сміття у річку, хай бурлить. Із гнізда яйце не скину, хай лежить. В джерело не пущу камінь, нехай б’є. В полі жито не столочу – це святе. Верби посаджу в долині, хай шумлять. Зерен птахам кину взимку, хай їдять. Покормлю приблуду-кішку. А як ти?   Давай будемо природу берегти!